Vitamīns B12 ir ūdenī šķīstošs vitamīns, kas nepieciešams sarkano asinsķermenīšu veidošanai, nervu sistēmas darbībai un DNS sintēzei. B12 vitamīna deficīts var izraisīt nogurumu, anēmiju un nervu bojājumus. Parasti organisms uzņemto lieko B12 neuzkrāj – tas izdalās ar urīnu, tāpēc vitamīns lielās devās netiek uzkrāts (no toksiskuma puses tas parasti nav bīstams).
Tomēr pēkšņi paaugstināts B12 līmenis asinīs var būt signāls par citām slimībām. Pētījumi norāda, ka kobalamīna pārmērīgs līmenis bieži saistīts ar nopietnām patoloģijām (piemēram, audzējiem un asins slimībām). Tāpēc B12 līmeņa paaugstinājums pašā par sevi nesastopas ar raksturīgiem simptomiem, taču tam pievērš uzmanību medicīnas speciālisti.
Paaugstināta B12 līmeņa cēloņi
B12 vitamīna līmenis asinīs var kļūt paaugstināts dažādu iemeslu dēļ. Kopumā tie ietver gan uztura un medikamentu faktorus, gan smagas slimības. Lielāko daļu gadījumu saista ar aknu vai nieru darbības traucējumiem, kā arī hematoloģiskām (asins) un onkoloģiskām slimībām. Retāk novēro saistību ar neliela sabalansēta uztura devu un ģenētiskiem faktoriem. Zemāk apskatīti galvenie paaugstināta B12 līmeņa iemesli.
Uztura faktori un uzutra bagātinātāji
Vitamīns B12 galvenokārt atrodams dzīvnieku izcelsmes ēdienos (gaļā, zivīs, piena produktos). Parasti šāds uzturs neizraisa pārmērīgu B12 uzkrāšanos, jo liekais vitamīns izdalās ar urīnu. Taču, lietojot ļoti bagātu B12 uzturu (piemēram, lielu daudzumu jēlas liellopa aknas vai bagātinātu pārtiku ar vitamīnu B12), B12 līmenis var īslaicīgi paaugstināties. Vēl vairāk, pārmērīga B12 piedevu vai medikamentu lietošana (tabletes, pulveri) vai uztura bagātinātāji ar B12 saturu var palielināt asinīs mērītu B12 līmeni.
Piemēram, vitamīna B12 injekcijas, ko izmanto deficīta ārstēšanai, bieži sniedz paaugstinātu rādījumu, kas jāpatur prātā interpretējot analīzes. Tomēr arī šajos gadījumos, tā kā vitamīns ir ūdenī šķīstošs, UL limits nav noteikts un toksiskas pazīmes nerodas. Citiem vārdiem sakot, ļoti liels B12 daudzums uzturā vai piedevās var īslaicīgi palielināt B12 līmeni, taču tas parasti pats par sevi neizraisa organisma bojājumus.
Aknu un nieru slimības
Aknas un nieres ir galvenie B12 uzglabāšanas un filtrācijas orgāni. Aknu šūnu bojājums (piemēram, akūts vai hronisks hepatīts, aknu ciroze vai metastāzes aknās) var izraisīt B12 pārlieku noplūdi asinīs.
Zinātiskajos rakstos minēts, ka 25–40% akūta hepatīta gadījumu ir novērojams paaugstināts B12 līmenis; tas saistās ar izdalīto B12 no bojātajām aknām. Arī nieru mazspēja vai smagas nieru slimības var palielināt B12 līmeni, jo nieres vairs efektīvi neizvada lieko kobalamīnu no organisma.
Tādēļ pacientiem ar aknu vai nieru patoloģijām bieži konstatē augstu B12 līmeni asinīs, un tā ne vienmēr nozīmē parasta šķidruma pārmērību, bet gan funkcionālu orgānu traucējumu sekas.
Asins un imūnsistēmas traucējumi
Dažas asinsrades slimības un imūnsistēmas stāvokļi var paaugstināt B12 līmeni. Piemēram, mieloproliferatīvie sindromi (hroniska mielogēnā leikēmija, policitēmija vera u.c.) palielina asins šūnu „saistošo” proteīnu (haptokorrīna) ražošanu, kā rezultātā asinīs tiek saistīts un transportēts vairāk B12.
Asinsrades slimības ir slimības, kas ietekmē asins sastāvu un asins šūnu ražošanu organismā.
Tāpat dažas hematoloģiskas slimības (piemēram, leikēmijas) bieži asociējas ar augstu B12. Retāk iemesli var būt autoimūnas vai iekaisuma saslimšanas: reimatiskas slimības vai smagas infekcijas reizēm nāk līdzi paaugstinātiem B12 rādītājiem.
Jāuzsver, ka šādos gadījumos B12 līmenis palielinās kā blakusparādība, un vienlaikus šajos pacientiem var novērot arī B12 deficīta simptomus, jo šūnas nespēj šo vitamīnu izmantot (tātad asinīs vairs nav pietiekami daudz pieejamā B12).
Audzēji un citoloģiski procesi
Paaugstināts B12 līmenis var būt signāls par onkoloģisko slimību. Pētījumi rāda pozitīvu korelāciju starp augstu B12 līmeni un noteiktiem audzējiem – piemēram, plaušu, aizkuņģa dziedzera un aknu vēzi. Turklāt paaugstināts B12 bieži novērots audzēju metastāzēs aknās vai smagām asins vēža formām. Citiem vārdiem, ja B12 līmenis būtiski pārsniedz normu bez skaidra pamatojuma, vienmēr jāizvērtē iespēja par onkoloģiskām saslimšanām (tas attiecas gan uz pirmreizējiem audzējiem, gan uz metastāžu klātbūtni).
Citi medicīniskie iemesli
Ārpus iepriekš minētajiem, zināmi citi, retāki paaugstināta B12 līmeņa cēloņi. Tie var būt smagas akūtas slimības (piemēram, lielas infekcijas vai iekaisumi) vai alkoholisms – stāvokļi, kas vispirms traucē B12 izmantošanu, reizēm izraisot pagaidu paaugstinājumu.
Arī dažas zāles var ietekmēt B12 uzsūkšanos: piemēram, kuņģa skābumu mazinoši medikamenti samazina B12 uzsūkšanos, veicinot deficītu, nevis lieku līmeni. Šie faktori parasti neizraisa spēcīgu B12 paaugstināšanos, bet ir vērts tos ņemt vērā kopējā klīniskā vērtējumā.
Laboratorijas artefakti un viltus rādījumi
Reizēm augsts B12 rādījums ir paša testa artefakts, nevis īsta pārmērība organismā. To var radīt tā sauktais makro-B12 – vitamīna B12 savienojums ar asinīs esošām antivielām.
Šādi proteīnu kompleksi uzrāda “viltus” augstu vitamīna līmeni, jo tests nespēj tos atdalīt. Šajā situācijā asinīs reāli pieejamā, bioloģiski aktīvā B12 daļa var pat būt normāla vai pat zema, kaut analīzēs redzams papildu “piesaistītais” B12. Lai šo atšķirtu, laboratorija var veikt papildu analīzi . Svarīgi saprast, ka palielināts rādītājs var būt tikai testa artefakts.
Papildus analīzes un ārsta konsultācija
Ja asins analīzēs pēkšņi atklāts paaugstināts B12 līmenis, jāveic rūpīgāks novērtējums. Daudzi eksperti iesaka pastiprinātu izmeklēšanu, ja B12 līmenis ilgstoši pārsniedz aptuveni 1000 pg/mL (šāds kritērijs ieteikts, lai laikus atklātu iespējami nopietnas saslimšanas).
Ārsts var izvērtēt iespējamās pamatcēloņus – pārbaudīt aknu un nieru funkciju, veikt dažādu izmeklējumus vai papildu hematoloģiskos testus.
Savukārt, ja augstais B12 līmenis ir skaidri saistīts ar injekcijām vai uztura bagātinātāju lietošanu, tas parasti netiek uzskatīts par bīstamu, taču vajadzības gadījumā jāpielāgo devas. Kopumā jebkurā gadījumā, ja B12 līmenis asinīs ir paaugstināts bez acīmredzama iemesla, ieteicams konsultēties ar ārstu un veikt papildus izmeklējumus.
Secinājumi
B12 vitamīna līmeņa paaugstinājums asinīs nav pats par sevi slimība, tomēr tas var liecināt par dažādām klīniskām situācijām. Parasti liekais B12 netiek uzkrāts organismā un izdalās, tomēr neizskaidroti augsti rādītāji vienmēr prasa uzmanību.
Tāpēc ikvienam cilvēkam, kuram analīzēs konstatēts augsts B12 līmenis, ieteicams izvērtēt iespējamos iemeslus. Svarīgi ir sakārtot uzturu, pārbaudīt medikamentus, kā arī nepieciešamības gadījumā veikt papildu asins un izmeklējumus. Ja nepieciešams, vajadzīga arī ārsta konsultācija. Arī nogurums un citi vispārīgi simptomi var palīdzēt orientēties, vai tomēr vairāk jādomā par vitamīna deficītu.
Kopumā – augsts B12 līmenis var parādīt kā uztura, tā veselības pārmaiņu rezultātu; saprotot galvenos iemeslus un veicot savlaicīgus izmeklējumus, iespējams laikus novērst iespējamas patoloģijas.

Sanita Mukāne
Precision Nutrition Level 1 uztura treneris, kas palīdz cilvēkiem vienkāršā veidā ieviest veselīgus paradumus ikdienā. Es uzskatu, ka līdzsvars, zināšanas un labsajūta var sākties ar mazām, bet apzinātām izvēlēm.
🔗Sertifikāts
📧 Saziņai: [email protected]


Zinātniskie avoti:
- By Mayo Clinic Staff., (2024), Vitamin B-12. Mayo Clinic
- Vitamin B12 (2023)., The Nutrition Source
- Vitamin B12., Fact Sheet for Health Professionals., (2025)., National Institute of Health
- E.Andrès, K.Serraj, J.Zhu, A.J.M Vermorken., The pathophysiology of elevated vitamin B12 in clinical practice., (2013)., National Library of Medicine
- Z.A.Abu-Zahab, H.Qureshi, G.M.Adham,W.M. Elzefzafy, S.S.Zalam, A.M.Rehan, M.F.Abdelhameed, A.A.Bayoumy, S.K.AlKarkosh, W.G.Fakhouri, A.Y.Sharfi, S.A.Alkhawaga, L.M.El-Attar, S.S.Amin, R.A.Alrefaei., Frequency of comorbid diseases with high serum Vitamin B12 levels in patients attending King Salman Medical City (KSAMC), at Madinah. (2025)., National Library of Medicine
- Dr. Pooravi Gohil., High Vitamin B12 Levels: Causes, Symptoms, and What to Do Next., (2025)., Rupa Health
- J.Belkhouribchia. Macro-Vitamin B12 as Cause of Falsely Elevated Cobalamin Levels., (2023)., National Library of Medicine
- S.B.Amado-Garzon, L.Molina-Pimienta, A.Vejarano-Pombo, M.Vélez-Bonilla, J.Moreno-Chaparro, A.Buitrago-Lopez., Elevated Vitamin B12, Risk of Cancer, and Mortality: A Systematic Review., (2024)., National Library of Medicine