Kas ir veselīgs dzīvesveids un
15+ praktiski padomi kā to uzsākt?

veselīgs dzīvesveids

Kas ir veselīgs dzīvesveids? Veselīgs dzīvesveids ir ne tikai laba fiziskā forma, bet arī laba garīgā un emocionālā veselība. Veselīga dzīvesveida ievērošana var palīdzēt mazināt dažādas veselības problēmas, uzlabot darba efektivitāti un radīt pozitīvas emocijas. Lai uzlabotu savu dzīvesveidu, ir svarīgi sekot dažādiem padomiem, tos aprakstīšu zemāk un, protams, paradumu maiņu.

Ko sniedz veselīgs dzīvesveids?

Veselīgs dzīvesveids var sniegt daudzus ieguvumus mūsu veselībai, pašsajūtai un labklājībai ilgtermiņā. Tas var palīdzēt uzturēt optimālu svaru un veselīgu ķermeņa masu, kā arī samazināt risku saslimt ar dažādām slimībām, palīdzēt uzlabot garastāvokli, samazināt stresu, kā arī uzlabot miega kvalitāti un palielināt enerģijas līmeni. Tas var uzlabot ādas stāvokli un samazināt grumbu veidošanos.

Ilgtermiņā veselīgs dzīvesveids var palīdzēt uzturēt labu veselību un ilgāku mūžu. Tas ietver regulāru fizisko aktivitāti, veselīgu ēšanu un labu miega kvalitāti, kā arī līdzsvaru starp darbu, atpūtu un personisko laiku.  

15 praktiski padomi, no pieredzes, kā uzsākt veselīgu dzīvesveidu!

1. Sāc ar veselīgu uzturu šūnu līmenī

Veselīgs dzīvesveids sākas ar uztura paradumu maiņu. Lai sāktu ēst veselīgi, ir svarīgi ēst daudzveidīgi, tādā veidā Tu nodrošināsi, ka ķermenim tiek nodrošinātas visas nepieciešamās uzturvielas.  Jo tieši uzturvielas pie veselīga uztura ir panākumu atslēga. Augu pārtikas produkti, piemēram, dārzeņi, augļi, graudi un rieksti, ir bagāti ar uzturvielām un ir lielisks veids, kā uzturēt veselīgu dzīvesveidu. Turklāt, samazinot sāls un cukura lietošanu, Tu vari samazināt risku saslimt ar dažādām slimībām, piemēram, sirds slimībām un diabētu. Tāpēc, ja vēlies sākt dzīvot veselīgāk, piedomā pie uzturvielām bagāta ēdiena. Atceries uzņemt visas nepieciešamās olbaltumvielas, ogļhidrātus, šķiedrvielas un labos taukus! Piedomā pie produkta kvalitātes, sastāva un uzturvērtības! Ja Tu apjūc interneta plašumos un nezini ar ko sākt – piesakies atbalsta grupai par uzturu, un Tev būs iespēja 24 nodarbībās uzzināt visu par sabalansētu uzturu. Nodarbības ir bez papildus samaksas.n

2. Sāc rītu ar siltu glāzi ūdeni 

Pamostoties no rīta tukšā dūšā izdzer siltu ūdens glāzi, tas pamodinās gremošanas sistēmu. To vari bagātināt ar Alvejas koncentrātu – tieši ar to attīrīsi un atbalstīsi gremošanas sistēmu. Atceries ūdeni lietot arī dienas laikā. Pieaugušam cilvēkam tas ir 2 litri dienā, bet ūdens daudzumu katram aprēķinām pēc formulas 30ml uz 1 kilogramu. Bet visu sīki un smalki mēs izskatām mūsu atbalsta grupās par uzturu.

3. Neizlaid sabalansētas brokastis 

Brokastis mūsu ikdienas uzturā  ir ļoti svarīga sastāvdaļa un no tām ir atkarīga vēlme pēc saldumiem, gan arī apetīte visas dienas garumā. Ik rītu ieturi sabalansētas brokastis bagātas ar olbaltumvielām, šķiedrvielām, nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām. Tieši šādas brokastis atrisinās labu pašsajūtu un pareizu dienas sākumu!

4. Uzņem pietiekami daudz šķiedrvielas savā ikdienas uzturā

Šķiedrvielas ir neatņemama ikdienas uztura sastāvdaļa, kuras veic ļoti daudz funkcijas mūsu organismā un svarīgs atbalsts mūsu gremošanas sistēmai. Patiesībā, pieaugušam cilvēkam ik dienu ir jāapēd vismaz 30 gramu šķiedrvielu, pie tam, lai būtu pareizās proporcijās šķīstošās un nešķīstošās šķiedrvielas.

5. Samazini uzturā balto miltu produktus un cukuru

Balto miltu izstrādājumi, cukuroti produkti un daļa no ogļhidrātu produktiem ceļ insulīna līmeni, savukārt insulīns ir hormons, kuram patīk enerģiju pārvērst tauku rezervēs.  Izvērtē produktus sev uzturā pēc glikēmiskā indeksa tabulas, ja Tev nav izpratnes kā to lasīt un kā to iekļaut savā ikdienas ēdienkartē piesakies mūsu atbalsta grupā par uzturu.  Cukuru ļoti labi var aizstāt ar stēviju un citiem saldinātājiem, arī miltiem ir citas alternatīvas. Atceries, ka daudzi produkti satur slēpto cukuru – maize, pat gaļas izstrādājumi, cepumi utt. 

6. Samazini neveselīgā ēdiena daudzumu ēdienkartē

Samazini fast food un pusfabrikātus. Fast food satur ļoti daudz kalorijas un nevērtīgas vielas Tavam ķermenim. Izskati vai Tavā uzturā nav daudz: desas, cīsiņi,  pastētes, picas, burgeri, sviestmaizītes, saldumi, kūkas, cepti un taukaini ēdieni, čipsi un cietie tauki un daudzi citi neveselīgi ēdieni. 

7. Ēdienkartē piekop principu 90/10

Ja apskaties nedēļas vai mēneša griezumu savā ēdienkartē – tad ievēro principu 90% ēd sabalansēti un 10% atstāj fast food, kūkām, cepumiem un citiem našķiem vai iemācies ilgtermiņā našķus pagatavot vērtīgus sev un savai ģimenei – pagatavo burgeri, kas ir uzturvielām bagāts un veselīgs, tāpat picu, kūkas. Bet ja nezini kā ko tādu pagatavot, atstāj pieteikumu zemāk un pievienojies mūsu kopienai.

8. Seko līdzi produktu kvalitātei

Pirms iegādājies pārtikas produktu – iepazīsties ar tā kvalitāti – izpēti produkta sastāvu un uzturvērtību. Seko līdzi, lai neuzņem ēdienkartē par daudz cukura, cietos taukus, tukšos ogļhidrātus. Neuzķeries mārketinga trikiem, kas rakstīts uz iepakojuma, jo ne viss, kas ir veselīgs ir sabalansēts un bieži satur sastāvdaļas, kuras nemaz tik veselīgas nav. 

9. Izvēlies kvalitatīvus garšvielas maisījumus

Lieto garšvielu maisījumus bez pievienota sāls. Sāls ir nepieciešams organismam, bet mēs to ikdienā lietojam par daudz. Ļoti daudz pusfabrikātu un gatavo produktu tas jau ir pievienots. Es personīgi varu ieteikt GEMO SPICE garšvielas, nopērkamas Gemoss.lv

10. Piekop ikdienā sportiskās aktivitātes

Veselīgs dzīvesveids un sports iet roku rokā. Lai tie būtu 10 000 soļi vai sporta zāle, dejošana, jebkas kas vairo Tavas kustības, atrodi ar ko kopā to darīt, jo tieši šādi Tu saglabāsi savu motivāciju un tas nedos padoties! Atceries – 80% uzturs un 20% sports un ja nekad neesi sportojis sāc ar vieglākiem treniņiem – pastaigas, joga, neveido pārpūli, jo nākamreiz nevēlēsies iet uz zāli. Ja nezini ar ko sākt un atrodies Rīgā – aizej uz kādu no My fitness klubiem, iepazīšanās nodarbība TIKAI 3 eur. Ja kas – mani personīgi vari satikt Sāgas klubā.

11.  Seko līdzi miega kvalitātei

Dodies gulēt šodien, bet celies rīt! Izguli vismaz 7 stundas kvalitatīva miega naktī. Ķermenis izmanto dziļo miegu naktī, lai atjaunotu šūnas un Tavu ķermeni. Sekojot līdzi miega kvalitātei, Tu vari uzlabot savu dienas enerģijas līmeni, samazināt stresu un uzlabot savu kognitīvo spēju. Lai saglabātu labu miega kvalitāti, iesaku izvēlēties ērtu gultu un spilvenu, ierobežot datora un televīzijas lietošanu pirms gulētiešanas,  ievērot regulāru miega grafiku, vēdināt pirms miega savu guļamistabu. Palīdzēs arī vannas peldes pirms miega – pārbaudīta vērtība. Vērtīgi ir sekot līdzi miega kvalitātei – iegādājies ierīci, kas seko līdzi cik daudz naktī atjaunojies un cik daudz Tev ir dziļais miegs no visām nogulētajām stundām. Ņem vērā – vari nogulēt 10 stundas, bet jūtams ir liels nogurums. Tas nozīmē, ka Tavs ķermenis nav atjaunojies. Ierīces nav lētas, bet tas atmaksāsies ilgtermiņā.

12. Pārvaldi stresu

Stress ļoti kaitē Tavam ķermenim un prātam. Kad esi stresa stāvoklī, Tavs ķermenis izdala kortizolu — “cīnies vai bēdz” hormonu, kas ilgtermiņā var izraisīt svara pieaugumu, pazemināt enerģiju, samazināt fokusu un pazemināt imūnsistēmu. Veselīgu ieradumu, piemēram, meditācijas, vizualizācijas un pateicības praktizēšana, iekļaušana palīdzēs pārvaldīt stresu un izvairīties no tā negatīvajām sekām. Stresu izraisa arī tāds sīkums kā neizgulēšanās, smagas vakariņas uz nakti, alkohols un neveselīga pārtika. It kā liekas sīkums, bet tas viss krājas kopā.

13. Veido ieradumus

Veidos iedardumus, kas liek justies Tev labi. Tev jāsaprot, bez ieradumu maiņas nekad nespēsi sasniegt citu rezultātu un arīdzan panākumus jebkurā jomā. Visa panākumu atslēga ir IERADUMU MAIŅA. Un vēl labāk darīt ar kādu kopā!

14. Iesāc pakāpeniski

Nemēģini visas izmaiņas ievies vienā dienā, jo atmetīsi visam ar roku jau pēc nedēļas. Uzlabo ieradumus pakāpeniski. Piemēram, Tu ikdienā neēd brokastis, tad sāc rītu ar brokastīm, vai ikdienā Tev nav nekādu fizisko aktivitāšu – tad atrodi laiku noiet kaut vai 5000 soļu vai aiziet uz kādu sporta nodarbību. 

15. Atbalsts Tev noderēs!

Atceries, ka visu darīt vienam ir grūti. Bieži kā mēs uzsākam veselīgu dzīvesveidu, tā pēc nedēļas mēneša vai kāda noteikta laika to pametam, jo nav motivācijas, atbalsta un veselīgs dzīvesveids paliek tikai par nesasniedzamu sapni. Tieši tāpēc atrodi sev atbalstu – treneri, konsultantu, cilvēku kopienu ar ko kopā iet un darīt. Nebaidiet ieguldīties sevī – jo vienīgais, kas patiešām pieder Tev ir Tavs ķermenis un to neiegādāsies ne par kādu naudu! 

16. Izvērtē ar ko tiecies

Lai cik dīvaini nebūtu kā teica Džims Rons – Tu esi vidējais starp pieciem cilvēkiem Tev apkārt. Ja Tu satiksies ar pieciem dzērājiem, Tu būsi sestais, ja satiksies ar pieciem miljonāriem, Tu būsi sestais. Izvērtē, kādi Tev cilvēki apkārt.

17. Veido sev pozitīvu vidi apkārt

Esi pozitīvi noskaņots, jo pozitīvais vairo pozitīvo, neej un nečīksti, bet ej un dari, jo tikai tā sasniegsi savu mērķi arī veselīga dzīvesveida jomā! Neviens cits Tavā vietā to nedarīs, Tev ir jāstrādā pie sevis labākās versijas, nevis kaimiņam vai draudzenei! Vairo sev apkārt pozitīvi domājošus cilvēkus, jo tas būs viens no punktiem, kas Tev palīdzēs noturēties uz pozitīvā viļņa. Atbrīvojies no toksiskiem cilvēkiem.

18. Sakārto sev vidi apkārt

Sakārto sev apkārtējo vidi – māju. Veido to mājīgu un sakārtotu, jo tas palīdzēs arī sakārtot domas un vieglāk sasniegt mērķus. Jo Tev jāsaprot, ka kāds esi Tu, tādus līdzīgi domājošos Tu piesaistīsi sev apkārt.

19. Neaizmirsti par pateicībām

Lai cik banāli skan – pateicības vairo pozitīvo. Pamēģini ilgtermiņā ikrīta pateicību rituālu. Iegādājies burtnīcu uzliece meditatīvu mūziku un raksti pateicības katru rītu. Neaizmirsti pateikties par tādām lietām, kā, ka Tev ir kur dzīvot, Tev ir rokas, kājas, galva, ģimene, vīrs, bērni. Un pasakies arī par sliktām lietām, kas noticis, lai arī cik tas ir grūti.

JA TEV ŠIS RAKSTS bija noderīgs un zini kādu, kam tas noderētu - aizsūti savam draugam vai nošārē sociālajos tīklos enerģijas apmaiņai! Pateicos!
Uzutra konsultants

Mani sauc Sanita, esmu uztura konsultante, es palīdzu cilvēkiem mainīt dzīvesveidu ilgtermiņā! Esmu palīdzējusi jau vairākiem simtiem cilvēku mainīt dzīvesveidu, parādījusi iespēju papildus nopelnīt, kā arī daudz citas iespējas! Pievienojies mūsu foršajai un pozitīvajai kopienai Sameklē mani Instagram: @sanitasanta

Vēl viena lieta ar ko es kā uztura konsultants saskaros ikdienā – cilvēki meklē vienu vienīgu taisnību. Vienu ārstu, kam uzticēties, vienu zinātnisko pētījumu kam uzticēties. Internets ir piesātināts ar informāciju un katrs velk pie sevis pasniedzot  kā vienīgo pareizo informāciju. Bet patiesībā mums katram ir jāmeklē vide, cilvēki, kam uzticēties, jāseko līdzi savai pašsajūtai, jo tikai mēs spējam par sevi uzņemties atbildību – nevis draudzene, kaimiņš, dakteris vai mamma. Līdz ar to pieņem savus lēmumus un dzīvo savu dzīvi, nevis citu lēmumus.

Ņem vērā, ka produktu kvalitāte pēdējos gados ir ļoti pasliktinājusies. Patiesībā 80-90% pārtikas kas šobrīd veikalā pirms 100 gadiem nebija pieejamas, līdz ar to varam secināt, ka šis daudzums pārtikas patiesībā nav mūsu organismam nepieciešama.

Sāc ar pirmajiem soļiem veselīga dzīvesveida maiņā un piesakies atbalsta grupā par uzturu!  

Atbalsta grupas nodarbības mums notiek katru otrdienu 20.15 – Zoom platformā par 24 tēmām par uzturu! Piesakies un Tava pirmā uztura nodarbība būs bez maksas! Tie būs Tavi pirmie soļi sava veselīgā dzīvesveida maiņai kopā ar uztura konsultantu!

Aizpildi un es ar Tevi sazināšos cik ātri varēšu. Ja Tev rodas papildus jautājumi, droši raksti lapas labajā stūrī lejā čatā, atbildēšu cik ātri iespējams!

Uzsākt sarunu
1
Sveicināti! Kā varu palīdzēt?